II. Miss Kočka 2005 – zpráva o akci

I druhý ročník Miss kočka 2005 – unikátní soutěže krásy koček bez ohledu na jejich původ se konal v Praze v sobotu 22.10. v KC Zahrada v Praze na Chodově.

Akci navštívilo asi 1500 lidí. Krátce po 10. hod. ji slavnostně zahájil srdečným pozdravem ředitel Kulturního centra pan Erik Bezdíček, který následně sice velice rád šel na obhlídku vystavených krasavic, ale nepřinutili jsme ho zasednout přímo v porotě, ani nám prozradit své favority. Dle vlastních slov nebyl schopen prostě vybrat jedinou NEJ.

Celým dnem provedli herci Dominik Arte a Pan Holze z Divadla „Hezky česky, aneb Jak se nám žije“. Jejich vtipný a přitom nevtíravý humor zpříjemnil chvíle návštěvníkům i majitelům koček (dokonale naplnili náš zájem realizovat při takové akci „zábavný program“, abyste nerušili kočky, a zároveň aby lidé prožili příjemný den).

V předsálí kreslil vizážista Petr Grzywa neúnavně kočičí obličeje, které za chvíli zaplavily celé Kulturní centrum. Moderátoři pro ně pohotově vymysleli soutěž navíc – a protože soutěžily hlavně děti, usnesla se následně VIP Porota, že nedokáže určit jednoho vítěze a odměnili jsme dárky od sponzora (puzzle a krmení od firmy Bono) úplně všechny.

VYHRÁT MŮŽE JEN JEDEN…

Právě to je asi na celé akci to nejtěžší, protože v každé kleci sedí skutečně ta nejnej kočka… Proto jsme se snažili připravit více cen, abychom potěšili více účastníků (také proto hned při ranní přejímce všichni účastníci, včetně útulků, dostali bohaté tašky od firmy Candy, která dováží mj. pochutiny pro zvíře i jeho páníčka).

Ve 13 hodin zasedla na pódium VIP Porota ve složení: moderátor Martin Hrdinka, imitátor Petr Jablonský, tanečník Jan Kolomazník, ředitel ICN, o.p.s., Marek Šedivý, zpěvačky Šárka Marková a Petra Siklenková (šansoniérka a herečka). TV moderátorka Martina Kociánová spěchala pracovně do Brna, tak se zastavila na hodinku dopoledne a své tipy předala porotě písemně.

Role předsedkyně se zodpovědně zhostila zpěvačka Eva Pilarová (jejíž obří kocour Lord byl zároveň Patronem celé akce), která nejen pečlivě posuzovala soutěžící kočičky, ale neplánovaně i několikrát s chutí zazpívala á capela svůj velký hit Že kočka není pes.

Porota vůbec neměla lehkou situaci. Kočky si ji podmanily dokonale, takže závěrečná diskuse trvala snad déle, než samotné „posuzování“. Nakonec se podařilo dospět k dohodě, ale aspoň si porotci vymínili, že ocení o 5 zvířat více, než bylo v plánu (a než kolik bylo pohárů).

Některé tituly byly takříkajíc „zadarmo“, prostě se o ně jejich nositelé/ky zasloužili spíše náhodou – rozhodoval věk a vzdálenost bydliště od místa konání akce.

Nejmladší kotě je na světě zatím jen 4 měsíce, ale za tu kraťoučkou dobu už stihlo zažít spoustu zlého – je to Adélka, kterou její majitelka našla malinkou, zuboženou a zmučenou na ulici, s utrženým ocáskem. Nejspíš proto vzbudila Adélka pozornost diváků i poroty, o tom ještě bude řeč.

NEJ Nalezenec – Ťapinka

Nejstarší kočka oslavila už úctyhodných 12 let… Je to Lucinka z Prahy 4, která ale vypadá tak maximálně na polovinu. Přejeme hodně zdravíčka!

Nejbližší kočka, v tomto případě kocour, mohl vstávat jako poslední, protože to měl na výstavu jen pár ulic. Jmenuje se Pančo a bydlí v ul. Křejpského v Praze 4 (pro opravdu spravedlivé posouzení jsme vzdálenosti měřili pravítkem na mapě, protože z Prahy 4 bylo více adeptů).

Mimochodem, jeho panička mu do klece dala plyšového ledního medvěda a občas návštěvníci  nevěděli, koho hodnotit dřív :o)

Nejvzdálenější kočka, opět kocour přijel až z Brna-Řečkovic, je to Miky a jsou mu 2 roky a 3 měsíce.

No a pak už šlo do tuhého, muselo se rozhodovat, koho „vyzdvihnout“ a koho ne.

Nej pohodář Matýsek

Exot roku – kocour Čiko, 1,5 roku, z Odolené Vody. Působil tajemně až magicky.

Nej Nalezenec – kočka Ťapina, 1,5 roku, z Prahy 7. Trochu se ještě bojí cizích lidí, zjevně si od nich vytrpěla své.

Nej Osud – kocour Honzík, 4 roky, z Prahy 5. Jednooký, ještě v létě vážně nemocný s ne zrovna optimistickými vyhlídkami… Nakonec se vše v dobré obrátilo a Honzík všechny okouzlil svou milou povahou. Jeho příběh najdete na webu Kočičího Azylu.

Nej pohodář – kocour Matýsek, 1 rok, z Chrudimi. Ve výstavní kleci i na ní se neskutečně celý den rozvaloval a působil velmi pohodově.

NEJ Sympatak-Hugo

Nej Sympaťák – kocour Hugo, 5 let, z Prahy 5. Statný zrzek si prostě získal srdce všech.

Zvláštní ceny: porota měla za úkol udělit 4 Zvláštní ceny pro kočičky, které se jí také moc líbily, ale už na ně nezbyly hlavní ceny. Jelikož krásných kočiček byla spousta (všechny…), porota si aspoň vymínila, že udělí těchto Zvláštních cen víc, a nakonec jich bylo celkem 9!

Dostali je:

 • Adélka – kočička 4 měsíce, z Nupak u Prahy, bez ocásku, zároveň Nejmladší kotě a především Absolutní vítěz (viz dále)
 • Temple – kocour, 6 let, z Prahy 3, barva „lila s modrými odznaky“
 • Tito – kocour, 1 rok a 3 měísce, z Prahy 5, nádherný modrý briťáček
 • Arnold Scharzenegger –kocour, 3 roky, z Prahy 4. Bílomodrý „obřík“ mohl klidně dostat i cenu Sympaťáka a Pohodáře. Zároveň byl vlastně úplně prvním přihlášeným na letošní výstavu.
 • Rudy – kocour, 4 měsíce, z Přerova nad Labem, s kouzelnýmia očima
 • Jonáš – kocour, 3 roky, z Prahy 11, krásný modrý obr
 • Keny – kocour, 2 roky a 3 měsíce, z Loun. Přijel soutěžit s dalšími dvěma kočičími spolubydlícími jako jediný z rodiny uspěl
 • Honzík – kocour, 4 roky, z Prahy 5, jednooký sympaťák, který měl v létě zdravotně už namále – také proto si zasloužil titul Nej Osud (viz výše)
 • Mamba – kočka, 1 rok a 2 měsíce, z Kolína, uhrančivá černá krasavice, velmi bojovná

HLAVNÍ CENY

VIP porota vybrala své favority nutno říci v celkem slušném souladu s názory „lidu“.

Kocour roku 2005 podle VIP Poroty je kocour Áres Czech Panther z Plzně, roční stříbročerný „panter“, krasavec s rodokmenem, který, až bude plemeno v ČR uznáno, bude jistě bojovat a bodovat na urozenějších výstavách.

„Malý tygr s velkou duší“ – tak ho charakterizovala panička v přihláškovém formuláři.

Kočka roku 2005: 7-letá peršanka Micina z Prahy 1.  Vypadá sice velmi vznešeně, ale je to, překvapivě, nalezenec, kterého majitelé vyhodili z auta a ujeli. Přesto prý na lidi nezanevřela a dává své nové rodině spoustu radosti.

„Má velké srdce a i když nebude Miss, pro nás je ta nejkrásnější,“ napsala v přihlášce její majitelka.

HLAS LIDU

Dostáváme se pomalu k ABSOLUTNÍMU VÍTĚZI, které volí přímo návštěvníci výstavy pomocí hlasovacích lístků.

Nejprve Miss Internet.

Hlasovalo se hned na dvou webech – tomto a na Webu kočičky Adélky, který je již podruhé významným partnerem naší akce.

Výsledky z Webu kočičky Adélky 

 • Cilion Basim´s Amore – pro něj hlasovalo nejvíce lidí
 • Cleopatra – měla nejlepší průměr hlasů/bodů

Výsledky z webu misskocka.cz:

 • Damian – dostal úžasných 16 185 hlasů!
 • Arnold Schwarzenegger v těsném závěsu – 15 189 hlasů

ABSOLUTNÍM Vítězem, a tudíž MISS KOČKOU 2005

se stala již zmíněná čtyřměsíční Adélka, která bydlí se svou rodinou v Nupakách (Praha-Východ); zároveň Nejmladší kotě i nositelka Zvláštní ceny poroty.

absolutní vítězka 2005 - Adélka
Absolutní vítězka 2005 – Adélka

Krásné druhé místo obsadil již výše zmíněný nádherný stříbročerný „panter“ Áres Czech Panther z Plzně, který si získal i obdiv VIP Poroty (a tím i titul Kocour roku 2005)

Pohár a ceny za třetí místo si odnesla pětiměsíční mourinka Bublinka z Prahy 5.

„Je to nejbláznivější kotě na světě. Miluje dušenou zeleninu a papírové ubrousky,“ napsala o ní mj. její majitelka v přihlášce do soutěže.

Vítězové dostali hodnotné ceny od sponzorů:

 •      honosné poháry, spousty krmení a dárečky od firmy Bono
 •      dárkové tašky od firmy Candy
 •      kokardy a „zlaté“ plakety od Webu kočičky Adélky (vítězové internetové soutěže na ww.kocka-info.cz
 •      obří škrabadlo od firmy Ilka (absolutní vítěz)
 •      poháry a krmení od pořadatelů akce (výherci webu misskocka.cz)
 •      předplatné časopisu Planeta zvířat

AKCE TAKÉ POMOHLA ♥

V prvním patře byla Umisťovací výstava koček z útulků. Nové páníčky vyhlíželo 29 koček hned z několika útulků:

 • Bohnický útulek paní Šeberové
 • Podbrdsko
 • Spolek přátel koček a jiných zvířat
 • domácí depozita PSOZ

Přímo na místě se povedlo najít nový domov 9 kočkám, další byly zamluvené a páníčci si pro ně přišli během pár dní.

Podařilo se vybrat celkem 16 tisíc Kč a obrovskou hromadu konzerv, které zpestří jídelníček obyvatelům útulků (na místě byly rozděleny mezi zúčastněné útulky).         

DĚKUJEME VŠEM!!!

Text a foto: Kateřina Kašparová, organizátorka Miss kočka 2005